Draws & Order of Play

 
 
 

MIAMI OPEN PRESENTED BY ITAU - MIAMI, USA
$7,972,535 (ATP)
 $7,972,535 (WTA)
MARCH 19 - APRIL 1, 2018

WOMEN 
 Main Draw Singles

> Qualifying Singles

MEN 
> Qualifying Singles

ORDER OF PLAY - MONDAY, MARCH 19, 2018
> Printer Friendly PDF

COURT 1 start 10:00 am
WTA - Qualifying - [3] N. Vikhlyantseva (RUS) vs [WC] E. Arango (COL) 
WTA - Qualifying - S. Zhuk (RUS) vs [24] N. Gibbs (USA) 
WTA - Qualifying - [WC] A. Kiick (USA) vs [22] E. Bouchard (CAN) 
WTA - Qualifying - S. Lisicki (GER) vs [13] A. Petkovic (GER) 
WTA - Qualifying - [12] S. Kenin (USA) vs [WC] A. Li (USA)

COURT 2 start 10:00 am
ATP - Qualifying - F. Auger-Aliassime (CAN) vs [24] M. McDonald (USA) 
ATP - Qualifying - R. Opelka (USA) vs [21] P. Polansky (CAN) 
ATP - Qualifying - [WC] P. Kypson (USA) vs [18] T. Smyczek (USA) 
ATP - Qualifying - [WC] T. Kokkinakis (AUS) vs [16] T. Monteiro (BRA) 
ATP - Qualifying - [5] G. Elias (POR) vs D. Kudla (USA)

COURT 7 start 10:00 am
WTA - Qualifying - [1] M. Niculescu (ROU) vs A. Lottner (GER) 
WTA - Qualifying - S. Voegele (SUI) vs [16] K. Ahn (USA) 
WTA - Qualifying - O. Jabeur (TUN) vs [14] A. Riske (USA) 
WTA - Qualifying - [WC] T. Smitkova (CZE) vs [23] D. Collins (USA) 
WTA - Qualifying - [11] T. Townsend (USA) vs [WC] K. Boulter (GBR)

COURT 8 start 10:00 am
ATP - Qualifying - M. Mmoh (USA) vs [22] R. Ramanathan (IND) 
ATP - Qualifying - G. Sakharov (FRA) vs [13] E. Escobedo (USA) 
ATP - Qualifying - [11] B. Fratangelo (USA) vs T. Paul (USA) 
ATP - Qualifying - [8] T. Daniel (JPN) vs B. Klahn (USA) 
ATP - Qualifying - C. Hemery (FRA) vs [15] Y. Hanfmann (GER)

COURT 9 start 10:00 am
WTA - Qualifying - O. Rogowska (AUS) vs [21] Y. Wickmayer (BEL) 
WTA - Qualifying - [4] S. Errani (ITA) vs T. Martincova (CZE) 
WTA - Qualifying - [7] O. Dodin (FRA) vs N. Broady (GBR) 
WTA - Qualifying - [10] S. Vickery (USA) vs R. Vinci (ITA) 
WTA - Qualifying - Y. Bonaventure (BEL) vs [20] M. Duque-Mariño (COL)

COURT 10 start 10:00 am
ATP - Qualifying - [2] M. Basic (BIH) vs D. Novikov (USA) 
ATP - Qualifying - [12] R. Bemelmans (BEL) vs [WC] J. Souza (BRA) 
ATP - Qualifying - A. Santillan (AUS) vs [20] C. Berlocq (ARG) 
ATP - Qualifying - Alternate vs [14] S. Stakhovsky (UKR) 
ATP - Qualifying - L. Broady (GBR) vs [17] H. Laaksonen (SUI)

COURT 6 start 10:00 am
ATP - Qualifying - [3] J. Millman (AUS) vs C. Ruud (NOR) 
ATP - Qualifying - [WC] A. Geller (ARG) vs [23] A. de Minaur (AUS) 
ATP - Qualifying - [10] C. Norrie (GBR) vs S. Kozlov (USA) 
ATP - Qualifying - [9] Y. Bhambri (IND) vs R. Olivo (ARG) 
ATP - Qualifying - [7] M. Berrettini (ITA) vs F. Peliwo (CAN)

COURT 3 start 10:00 am
WTA - Qualifying - [2] P. Hercog (SLO) vs [WC] X. Wang (CHN) 
WTA - Qualifying - [6] Y. Duan (CHN) vs Y. Wang (CHN) 
WTA - Qualifying - F. Abanda (CAN) vs [18] E. Rodina (RUS) 
WTA - Qualifying - Ar. Rodionova (AUS) vs [15] V. Golubic (SUI) 
WTA - Qualifying - C. Zhao (CAN) vs [17] S. Sorribes Tormo (ESP)

COURT 4 start 10:00 am
ATP - Qualifying - [1] R. Carballes Baena (ESP) vs D. King (BAR) 
ATP - Qualifying - [4] R. Dutra Silva (BRA) vs K. King (USA) 
ATP - Qualifying - [PR] S. Giraldo (COL) vs [19] [WC] E. Ymer (SWE) 
ATP - Qualifying - [6] R. Berankis (LTU) vs N. Gombos (SVK)

COURT 5 start 10:00 am
WTA - Qualifying - B. Krejcikova (CZE) vs [19] J. Fett (CRO) 
WTA - Qualifying - [5] P. Parmentier (FRA) vs R. Peterson (SWE) 
WTA - Qualifying - [8] K. Nara (JPN) vs V. Lapko (BLR) 
WTA - Qualifying - [9] J. Cepelova (SVK) vs V. Tomova (BUL)