Draws & Order of Play

 

MIAMI OPEN PRESENTED BY ITAU - MIAMI, USA
$6,993,450 (ATP)
$6,993,450 (WTA)
20 MARCH - 2 APRIL, 2017

ORDER OF PLAY - THURSDAY, MARCH 23, 2017


STADIUM start 11:00 am
WTA - [Q] M. Brengle (USA) vs [2] Ka. Pliskova (CZE) 
ATP - M. Granollers (ESP) vs B. Coric (CRO) 
ATP - [Q] F. Tiafoe (USA) vs K. Kravchuk (RUS) 

Not Before 5:00 pm
WTA - [Q] V. Lepchenko (USA) vs [12] C. Wozniacki (DEN) 

Not Before 7:30 pm
WTA - [6] G. Muguruza (ESP) vs C. Mchale (USA) 

Not Before 9:00 pm
ATP - [WC] T. Bellucci (BRA) vs S. Robert (FRA)

GRANDSTAND start 11:00 am
ATP - N. Basilashvili (GEO) vs [PR] T. Robredo (ESP) 
ATP - K. Khachanov (RUS) vs D. Schwartzman (ARG) 
WTA - [5] A. Radwanska (POL) vs Q. Wang (CHN) 
ATP - B. Tomic (AUS) vs [Q] M. Kukushkin (KAZ) 

Not Before 5:00 pm
ATP - A. Dolgopolov (UKR) vs M. Jaziri (TUN)

COURT 1 start 11:00 am
ATP - A. Mannarino (FRA) vs [Q] B. Becker (GER) 
WTA - [Q] V. Cepede Royg (PAR) vs [4] D. Cibulkova (SVK) 
ATP - G. Elias (POR) vs H. Zeballos (ARG) 
WTA - [Q] J. Cepelova (SVK) vs [18] C. Vandeweghe (USA) 

Not Before 5:00 pm
ATP - J. Isner (USA) / S. Johnson (USA) vs [8] F. Lopez (ESP) / M. Lopez (ESP)

COURT 2 start 11:00 am
WTA - L. Safarova (CZE) vs [23] D. Gavrilova (AUS) 
ATP - D. Dzumhur (BIH) vs H. Chung (KOR) 
ATP - [WC] A. Rublev (RUS) vs F. Mayer (GER) 
WTA - [WC] B. Mattek-Sands (USA) vs [9] E. Svitolina (UKR) 
ATP - R. Bopanna (IND) / P. Cuevas (URU) vs [WC] N. Kyrgios (AUS) / M. Reid (AUS)

COURT 7 start 11:00 am
ATP - [WC] C. Ruud (NOR) vs Y. Lu (TPE) 
WTA - S. Errani (ITA) vs [30] S. Zhang (CHN) 
ATP - [Q] D. King (BAR) vs [Q] L. Lacko (SVK) 
WTA - [13] E. Vesnina (RUS) vs [WC] A. Tomljanovic (CRO) 
ATP - D. Thiem (AUT) / N. Zimonjic (SRB) vs A. Zverev (GER) / M. Zverev (GER)

COURT 8 start 11:00 am
WTA - K. Bondarenko (UKR) vs [26] M. Lucic-Baroni (CRO) 
ATP - [Q] R. Albot (MDA) vs A. Seppi (ITA) 
WTA - [17] A. Pavlyuchenkova (RUS) vs Y. Shvedova (KAZ) 
ATP - D. Istomin (UZB) vs A. Kuznetsov (RUS) 

Not Before 5:00 pm
WTA - [19] A. Sevastova (LAT) vs S. Cirstea (ROU)

COURT 9 start 11:00 am
WTA - [29] A. Konjuh (CRO) vs K. Flipkens (BEL) 
WTA - [27] Y. Putintseva (KAZ) vs C. Witthoeft (GER) 
WTA-After Suitable Rest - D. Gavrilova (AUS) / J. Konta (GBR) vs S. Kuznetsova (RUS) / K. Mladenovic (FRA) 
WTA - [15] B. Strycova (CZE) vs J. Larsson (SWE) 
WTA - X. Knoll (SUI) / A. Krunic (SRB) vs S. Aoyama (JPN) / Z. Yang (CHN)

COURT 10 start 11:00 am
WTA - R. Olaru (ROU) / O. Savchuk (UKR) vs A. Klepac (SLO) / M. Martínez Sánchez (ESP) 
ATP - F. Fognini (ITA) / R. Lindstedt (SWE) vs G. Muller (LUX) / S. Querrey (USA) 

Not Before 2:00 pm
WTA - J. Goerges (GER) / J. Ostapenko (LAT) vs L. Arruabarrena (ESP) / C. Liang (CHN) 
ATP - R. Haase (NED) vs [WC] M. Ymer (SWE)